De behandeling van de begroting doen we altijd over twee dagen verspreid. De begrotingsbehandeling is ook een moment voor alle partijen om in hun "algemene beschouwingen" hun politieke kleur weer wat voor het voetlicht te brengen ente proberen draagvlak te krijgen voor speerpunten en standpunten. Op dag 1 hebben we dan de algemene beschouwingen van alle partijen, inclusief het indienen of aankondigen van moties of amendementen. Na de schorsing voor het diner volgt de beantwoording van het college op al die beschouwingen. Op dag 2 gaan we dan verder met de reacties van de partijen op de moties en amendementen en op de beantwoording door het college, en nadat we over alles hebben gestemd, stellen we de begroting vast.
Onderstaand de bijdrage van onze fractievoorzitter, Henk Santing, tijdens het tweede deel van de raadsvergadering op donderdag 6 november 2025:
Voorzitter. Allereerst een dank aan het college voor hun reactie in eerste termijn. In mijn tweede termijn ga ik daar graag nog even op in.
Om onze uitspraak dat Assen een saaie stad dreigt te worden omdat de binnenstad vooral een woonwijk wordt, was de reactie van het college eerst wat flets. Maar uiteindelijk werd wel de uitspraak gedaan dat het college die saaiheid toch echt wil voorkomen door aan de regelgeving hieromheen de juiste richting mee te geven. Dat doet ons hopen voorzitter.
Wij willen in dit kader het college nog meegeven dat in de verdere ontwikkeling van de binnenstad rekening kan worden gehouden met ook multifunctionele ruimtelijke inzet voor ook een podium, passend binnen de evenementen in de stad. De huidige ruimte “achter de Hema” is uitermate geschikt hiervoor.
Voorzitter, het buitengebied zal blij zijn met de aankondiging van het College dat in de beleidsregels per 1 januari ook voorzien zal zijn in de woningsplitsing voor de buitengebied specifieke panden.
Heel fijn voorzitter dat onze Noodkreet namens de Drentse Vrouwenopvang door het college wordt opgepakt. Ook in Assen moeten uiteraard woningen voor hen beschikbaar zijn.
De zorgen omtrent betaalbaar bouwen in de komende jaren, heeft de wethouder niet weg kunnen nemen. Zijn woorden staan ook in contrast met de verwachte stikstofrem op Kloosterheide.
Voorzitter, de blik op veiligheid. Steeds vaker HET onderwerp van gesprek in de stad. Zo begon ik dit onderwerp in eerste termijn. In zijn reflectie reageerde de portefeuillehouder hierop (in mijn woorden) dat dat gesprek vele variaties kent. Variaties over het hele spectrum van negatief en positief.
Voorzitter, wellicht tekent dit ook wel het delicate in dit vraagstuk. Soms gaat het over veiligheid en soms gaat het over de integratie vanuit 2 kanten. Ik zei al, hoe krijgen we die geest weer terug in de fles. Er moet namelijk wel iets gebeuren vanuit dit huis.
Want gisteren nog. Ik stond op de markt in een lange rij, in gesprek met een buurman die toevallig ook in die rij stond. Toen ineens geroezemoes ontstond. Ik zag in mijn ooghoek een man in een paar stappen een fietsend kind (meen ik) inhalen, vastpakken en in nette taal vertellen dat het kind hier niet fietsen mocht. Een fractie later liep de man weer terug om zijn weg te vervolgen. Ook het kind vervolgde zijn weg. Op de fiets, dat wel.
Goed dat die man dat deed. Die ander aanspreken, ook al was het een kind. Maar het is niet de oplossing voor de vraagstukken waar we voor staan. Mijn fractie ziet die oplossing ook niet in een substantiële uitbreiding van onze handhavers. Wel past een ruimer toezicht, op een open manier maar stevig als dat gevraagd wordt. Dat plan sturen we u toe portefeuillehouder..
Voorzitter, als het college in de tussentijd werkt aan het Veiligheidsplan en daarbij ook aan het Handhavingsuitvoeringsplan, dan zien we met overtuiging die eerste begrotingswijziging 2026 rond die tijd tegemoet.
Dan nog enkele woorden over de amendementen en de motie
De toezegging van het college rondom het TT festival verbaast ons . Zeker als hetzelfde college oproept tot kalmte rondom de uitgaven gezien al die andere plannen die nog op stapel staan.
Het is mooi dat we het initiatief van de kinderraad omarmd hebben voor het inclusief maken van een 5-tal speelplekken. Maar voor het vervolg vinden wij dat dit vooral een plek moet krijgen in de evaluatie van de BOSS speelplekken. Wij zullen dus niet instemmen met het amendement hierover.
Het amendement over 12 extra BOA’s voor 3 jaar gaan wij niet steunen. Een pilot van deze omvang in tijd en capaciteit vinden wij niet passend bij het vraagstuk. We wachten wel met interesse op de analyses van het college eind van het jaar.
De verbondenheid tussen onderwijs en economie heeft een nadrukkelijke plek in het huidige bestuursakkoord. Daarmee is een belangrijk deel van de intentie van de motie Ambachtsschool naar onze mening geborgd.
Tot slot voorzitter nog een woord van dank aan alle medewerkers die direct of indirect gezorgd hebben voor deze wederom prima begroting.
Tot zover